Czy social media sprzedaje? To pytanie staje się coraz mniej aktualne. 

W obecnych czasach, praktycznie każdy przedsiębiorca zdał już sobie sprawę z tego, że social media stały się jednym z głównych nurtów marketingu. Natomiast nadal istnieje rzesza ludzi, którzy w to nie wierzą. Przedstawmy więc fakty. 

Jak wygląda na ten moment liczba ludzi na świecie korzystających z mediów społecznościowych? 

Jak możemy zauważyć, praktycznie połowa światowej populacji jest aktywna w mediach społecznościowych. Jeżeli Ty albo twoi znajomi nadal uważają, że na “fejsbukach” nie ma twoich klientów, to masz odpowiedź. Oni tam są. Od przeciętnych Kowalskich, po prezesów korporacji i menedżerów firm. To jest fakt, a z faktami się nie dyskutuje.
Według mnie o wiele łatwiej jest dostać się przez media społecznościowe do prezesa firmy, czy po prostu osoby decyzyjnej. A jest to spowodowanem tym, że prezes przeglądając swojego “walla” na FB nie jest w tym momencie w trybie prezesa. Nie ma w głowie włączonych wszystkich ścian i zabezpieczeń, które blokują go przed wszelkimi próbami sprzedania mu czegoś. Treści, które mu się wyświetlają, nie muszą przejść najpierw przez jego sekretarkę. Podczas ‘scrollowania’ jest prywatną osobą, którą jeżeli coś zaciekawi to wejdzie, zobaczy, oceni, czy wreszcie kupi. Nie pyta swoich doradców o zdanie. Trzeba “tylko” lub “aż” zaciekawić taką osobę i przedstawić korzyści wynikające ze skorzystania z naszej usługi czy produktu. Bardzo duża ilość ścieżek zakupowych ma swój początek w mediach społecznościowych.

No dobra Marcel, pokazałeś statystykę dla Świata. Mnie nie interesuje świat, tylko Polska. I co teraz?

Przyjrzyjmny się sytuacji w Polsce.

Sytuacja w Polsce jest analogiczna do tej światowej. Jak widzimy na załączonym wyżej obrazku, 19 milionów Polaków to aktywni użytkownicy mediów społecznościowych. To połowa naszego kraju. Uważasz, że wśród nich nie ma Twoich potencjalnych klientów? A co jak powiem Ci dodatkowo, że średni czas spędzania polskiego użytkownika w social media to średnio 2 godziny dziennie. To bardzo dużo czasu i wiele szans na styk z twoim komunikatem. To wiele okazji do pokazanie się i zaproszenie użytkownika to poznania lepiej tego, co masz do zaoferowania.  

Pamiętaj jednak, że nie wystarczy mieć firmowego konta na Facebook, Instagram czy LinkedIn i wrzucać tam jakiekolwiek treści. Content, jaki zamierzasz wrzucać musi być najwyższych lotów. Cała strategia komunikacji marki, musi być wcześniej zaplanowana i ma spełniać oczekiwania odbiorców. Nie warto powielać contentu z Facebook’a na Instagramie i odwrotnie. Treść w tych kanałach musi się uzupełniać. 

Warto wyznaczyć sobie cel, jaki ma zostać osiągnięty. Stworzyć personę swojego idealnego klienta. Poznać jego potrzeby, obawy, marzenia, zainteresowania, dane demograficzne itd. Dostosować styl komunikacji do poznanego awatara odbiorców i celu, jaki ma zostać spełniony. To z pewnością zwiększy szansę na sukces. 

W internecie jest wiele narzędzi do tworzenia person. Ja używam Personapp.

  

Jeżeli nie wiesz jak zaplanować komunikację swojej marki, napisz do mnie, chętnie Ci pomogę.
Razem opracujemy plan działania, wyznaczymy Twój cel długoterminowy oraz KPI, które pomogą nam mierzyć skuteczność działań.

 

 

 Źródło: https://www.slideshare.net/DataReportal/digital-2020-poland-january-2020-v01?from_action=save

Obserwuj mnie również w mediach społecznościowych.