Na wstępie dodam, że artykuł jest natchnieniem od jednej z ostatnich sytuacji mojej klientki.

Jeżeli reklamujesz się na Facebooku lub świadczysz takie usługi swoim klientom, to spotkała Cię pewnie lub spotka taka sytuacja. Mianowicie chodzi o odrzucenie karty płatniczej przez Facebook’a. Mnie to spotkało ostatnimi czasy u jednego z klientów. Jakie podjąć kroki, jeżeli Cię to spotka?

Zacznijmy może od początku. 

Istnieje kilka sposobów płatności za reklamę na Facebook. Podpięcie karty płatniczej jest chyba najpopularniejszym sposobem. W moim imieniu ten sposób jest też najlepszy, gdyż jest najwygodniejszy. Jednak ten wpis nie jest o dywagacji, który sposób płatności jest najlepszy, a który najgorszy.

Kartę można podpiąć w zakładce płatności naszego menedżera reklam lub podczas konfigurowania pierwszej kampanii reklamowej. Często osoby, które pierwszy raz będą się reklamować, pytają mnie, czy musi być to koniecznie karta kredytowa (taką informację podaje Facebook)? Nie, również dobrze możesz podpiąć kartę debetową, czy nawet taką od Revolut’a.

Czasem zdarza się jednak tak, że Facebook nie pozwoli dodać karty. Jakie są tego powody?

Pierwszym powodem, może być to, że karta, którą chcesz dodać, była podpięta do konta reklamowego, które prowadziło działania niezgodne z regulaminem. Facebook oznacza sobie wtedy taką kartę i często nie dopuszcza jej na innych kontach reklamowych.

Drugim, na szczęście rzadkim przypadkiem jest po prostu brak akceptacji karty przez FB z bliżej nieokreślonych przyczyn. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak się zdarza i nic z tym nie można zrobić.

Co w takim razie zrobić, jeżeli Facebook już odrzucił Twoją kartę?

Można wykorzystać drugą metodę płatności i obejść problem, wykorzystując tę samą kartę.

Mówię tutaj o wykorzystaniu metody płatności, jaką jest PayPal. Jak to działa? Konto PayPal to takie internetowe konto w banku, które zasilasz swoimi środkami. Możesz również do konta PayPal podpiąć swoją kartę (tą, którą odrzucił Facebook), a w menedżerze reklam wybrać płatność za pomocą PayPal. Facebook będzie sobie ściągał środki z Twojego konta PayPal, do którego podpięta jest Twoja karta. Jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze od wyrabiania nowej karty bankowej lub zakładania nowego konta w banku.

Czy warto pisać w sprawie odrzuconej karty do supportu? Powodzenia :).
Ten krótki wpis właśnie dobiegł końca. Jednak to, że jest krótki, nie znaczy, że mało ważny.

Mam nadzieję, że teraz wiesz co zrobić, kiedy FB odrzuci Twoją kartę płatniczą. Mnie pozostaje życzyć Ci jak najmniej takich sytuacji

A tymczasem do kolejnego przeczytania!

Marcel

Znajdziesz mnie również tutaj: