Bez wątpienia sklep na Facebook’u to jedna z ważniejszych zakładek na naszym fanpage. Dzięki niemu możemy zwiększyć sprzedaż naszych produktów, jak i zwiększyć ich rozpoznawalność. Wielu osobom może się wydawać, że stworzenie i konfiguracja takiego sklepu jest skomplikowana. Nic bardziej mylnego i zaraz się o tym przekonasz.

Dodawanie zakładki sklep do strony oraz stworzenie sklepu na Facebook.

Pierwsze co musisz zrobić, jeżeli chcesz mieć swój sklep na swojej stronie na Facebook, jest dodanie zakładki „sklep”. Jak to zrobić? Wykonuj poniższe kroki po kolei.

  1. Wejdź w „Ustawienia” na swoim Fanpage w kolumnie po lewej stronie.

   2. W menu po lewej stroni wybierz „Szablony i karty”.

3. Z sekcji „Karty” wybierz zakładkę „Sklep”. Czasami w kartach nie jest widoczna zakładka sklepu, wtedy pomóc może zmiana szablonu strony na „Zakupy”.

4. Następnie z powrotem udajemy się do głównego widoku naszej strony na Facebook. I z rozwijanych opcji pod przyciskiem „Więcej” wybieramy „Sklep”.

5. Po wykonaniu czynności z poprzedniego punktu, pojawi się nam komunikat, żebyśmy skonfigurowali sklep. Gdy klikniemy w niebieski przycisk, zostaniemy przeniesieni do „Commerce Manager”.

6. Jesteśmy w „menedżerze commerce”. W tym miejscu możemy wybrać miejsce finalizacji zakupu. Mamy do wyboru 3 opcje.

  • Twoja witryna — Klienci będą mogli przeglądać przedmioty w Twoim sklepie na Facebooku lub Instagramie. Na stronie ze szczegółami produktu będą mogli przejść do Twojej witryny internetowej, aby uzyskać więcej informacji lub sfinalizować zakup.
  • Finalizacja zakupu na Facebooku lub Instagramie (na ten moment tylko w USA) – Klienci będą mogli przeglądać przedmioty w Twoim sklepie i finalizować zakup bezpośrednio na Facebooku lub Instagramie przy użyciu Facebook Pay. Wtedy użytkownicy nie będą przekierowywani do Twojej witryny internetowej, a Twoja firma będzie zarządzać zamówieniami w Menedżerze sprzedaży lub na platformie partnera, takiej jak Shopify. Konieczne będzie podanie szczegółów swojej firmy w zakresie wypłat i opodatkowania.

  • Wiadomość bezpośrednia — Klienci będą mogli wysłać wiadomość do Twojej firmy z poziomu strony ze szczegółami przedmiotu. Będą mogli przeglądać przedmioty w sklepie na Twojej stronie lub w Twoim profilu, ale nie będą przekierowywani do finalizacji zakupu w aplikacji ani Twojej witryny internetowej.

Poniżej są dwie dodatkowe opcje konfiguracji. Tutaj możemy użyć platformy partnera np. Shopify, czy BigCommerce dla przykładu. Drugą opcją jest utworzenie sklepu testowego.

Kiedy już wybraliśmy miejsce finalizacji zakupu, jesteśmy gotowi na konfigurację sklepu. Przechodzimy każdy krok, jaki stawia przed nami Facebook. Wgrywamy katalog lub wybieramy już wgrany. Czekamy, aż panel się załaduje i gotowe. Nie wiesz jak wgrać katalog produktów? Przeczytaj jak to zrobić TUTAJ

8. Gotowe!

Konfiguracja sklepu na Facebook.

Pierwsze co musimy zrobić to skonfigurować, które produkty mają znaleźć się w sklepie. Facebook przeprowadza nas tutaj praktycznie za rękę. Jeżeli jednak mamy dużo produktów i dodawanie ręczne byłoby równie żmudne, co wtaczanie kuli przez Syzyfa na górę, to możemy dodać przedmioty zbiorczo. Wystarczy pobrać szablon, wprowadzić informacji o asortymencie i odesłać. Możesz to również zrobić za pomocą piksela Facebook’a, jednak potrzeba do tego umiejętności coderskich lub wsparcia web-developera, ponieważ trzeba wprowadzić mikrodane do podstron produktowych.

Aby dodać produkt klikamy (1) Dodaj produkty do katalogu. Tam używamy jednego z wyżej wymienionych sposobów.

Po kliknięciu wyskakuje okienko z trzema sposobami dodawania produktów do katalogu.

Ja na potrzeby tego wpisu stworzę ręcznie (testowo) produkt, żeby pokazać Ci jak to wygląda.

Po kliknięciu przycisku dalej, pojawia nam się panel, w którym dodajemy produkt.

Po stworzeniu produktu musimy teraz dostosować swój sklep. To w tym miejscu możemy zmienić kolory, przyciski, tekst, czy style obrazów. Możemy wyróżnić produkty i kolekcje na stronie głównej.

Jeśli wybierzesz metodę płatności — Wiadomość, w sprawie kupna otrzymasz więcej możliwości opisu produktu. Wówczas możesz wybrać dodatkowe opcje, np. smak, model, rozmiar, zapach czy format.

Klikając zielony przycisk „dodaj” po lewej, otworzy Ci się okno personalizacji, gdzie możesz dodać obraz (z przyciskiem prowadzącym do kolekcji produktów), siatkę (4 najpopularniejszych produktów z Twojej kolekcji) oraz Obraz (z przyciskiem prowadzącym do strony szczegółów produktu, który chcesz zaprezentować).

Kiedy już wszystko mamy spersonalizowane i gotowe, klikamy w prawym górnym rogu niebieski przycisk „Prześlij i opublikuj”. Wtedy sklep jest weryfikowany przez Facebook, czy jest on zgodny z ich zasadami handlowymi.  Po zatwierdzeniu zaktualizowany sklep zostanie opublikowany automatycznie. Jeśli pojawią się problemy z aktualizacjami, poinformują Cię, jak je naprawić.

Jak wygląda sklep na Facebook w rzeczywistości?

Pokażę Ci, jak wygląda sklep na Facebook’u na przykładzie mojego ulubionego sklepu elektronicznego, jakim jest X-KOM.

Tak wygląda jako karta na ich stronie na FB.

Po kliknięciu „Wyświetl wszystko” pojawia nam się strona z produktami oraz wyróżnionymi kolekcjami. 

Po wybraniu interesującego nas produktu otworzy się nam karta, w której akurat w tym przypadku możemy sfinalizować zakup w witrynie. Kiedy klikniemy ten przycisk, otworzy nam się nowa karta ze stroną produktu w sklepie X-KOM.

To już koniec na dzisiaj. Mam nadzieję, że od teraz będziesz w stanie stworzyć swój własny sklep na Facebook. A jeżeli ten wpis był dla Ciebie pomocny, to podziel się nim w swoich mediach społecznościowych i/lub wyślij do znajomemu, który może tego potrzebować.